• Anasayfa
  • Favorilere Ekle

Kızılcahamam - Yabanabad - Anadolu

Kasımlar Köyü

Sn. Yetkililer,

Çıtak kelimesi Rumeli ve Trakya'da bir grup, bir boy ismi gibi geçmektedir. Özellikle Deliorman, Bulgaristan  bağlantılı olarak ve Makedonya'dan gelen Trakyalılar olarak webte değinmelere rastlayabilirsiniz.

Ama tam tarihçe çıkartabilmek zor. Bu belirttiğim yerlerin daha batısıyla bağlantılı  Çıtak kelimesine hiç rastlamadım ve duymadım.


Yani Balkanlarda Türkçe konuşanların olduğu bölgelerde rastlıyorum hep.

Bulgaristan ve ona  yakın Doğu Makedonya civarlarında. Ki Selaniğin de üst tarafları olur.

Bu da Osmanlıyla veya daha öncesinde Balkanlara yerleşmiş bir Türk boyundan gelenler olduklarına bir ipucu olabilir.Yani yok elbise, yok bahçe çitlerini ak boyadıklarından falan değil düpedüz bir boy, grup ismi

24 Oğuz boyu arasında geçse de geçmese de. Çünkü onlardan ayrı veya daha geç bir dönemde isimlendirilmiş olabilirler.

Ama Batı Trakya'da ve Doğu Makedonya'da ovada yaşayan Türkler olarak söylenmesi de yaygın.Belki daha eski dönemlerde oralara yerleşmişler  ve ovalarda tarım ağırlıklı yaşıyorlar. Ve Yörükler daha sonra o noktalara gelenler -getirilenler ve hayvancılık ağırlıklı... Ama hep içiçeler. Mesela Annem Ustrumcanın yörük köylerinden. Ustrumcadan çoğu aile böyle.

Yörük kelimesi çok daha sık kullanılır Türklerce de Makedonlarca da. Yurüklük bölgesi falan da derler. Ustrumca'dan Radoviş'ê  doğru olan köylere ve güneyde de Doyran'a doğru.

Ama ÇITAK kelimesin yaşı 60 yaş üzerinde olanlar ve çok daha yaşlılar. Bir de benim gibi kulağı dikkatli olanlar!

Saygılarımla,

Derya Sünnetçi

Saygılarımla


1 Yorum - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Takvim
Saat